25 May, 2015

Rome: Fraser-Pryce, Pichardo and Stowers added to Golden Gala Fields

With just 10 days to go until the Golden Gala Pietro Mennea, organisers have revealed another handful of stars set to compete at the IAAF Diamond...
Read more
21 May, 2015

Paris: A possible record for Barshim and Bondarenko at MEETING AREVA

The air of the summits is set to blow in the Stade de France, on Saturday 4 July 2015, at the MEETING AREVA. In addition to Renaud Lavillenie, king of...
Read more
21 May, 2015

Lausanne: Pichardo, Taylor, Storl, Felix, Perkovic will be present at Athletissima!

The 40th edition of Lausanne’s famous Athletissima meeting on July 9, an IAAF Diamond League meeting, will have a rematch between superstar triple...
Read more
20 May, 2015

Diamond Race Update after Doha and Shanghai

It was a weekend of old rivalries, surprise packages and huge opening statements as the 2015 Diamond Race got underway in Doha and Shanghai.
Read more

Diamond Race

Standings
Schedule
by Athlete
by Meeting
men
100m Men
200m Men
400m Men
800m Men
1500m Men
5000m Men
3000m Steeplechase Men
110m Hurdles Men
400m Hurdles Men
High Jump Men
Pole Vault Men
Long Jump Men
Triple Jump Men
Shot Put Men
Discus Throw Men
Javelin Throw Men
women
100m Women
200m Women
400m Women
800m Women
1500m Women
5000m Women
110m Hurdles Women
400m Hurdles Women
3000m Steeplechase Women
High Jump Women
Pole Vault Women
Long Jump Women
Triple Jump Women
Shot Put Women
Discus Throw Women
Javelin Throw Women
remove all
select all

100m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
GATLIN Justin
RODGERS Michael
BLEDMAN Keston

200m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
EDWARD Alonso
FORTE Julian
ASHMEADE Nickel

400m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
JAMES Kirani
MCQUAY Tony
MERRITT Lashawn

800m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
SOULEIMAN Ayanleh
CHERUIYOT Ferguson Rotich
KIPKETER Alfred

1500m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
KIPLAGAT Silas
NGETICH Hillary Cheruiyot
CHEBOI Collins

5000m Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
GEBRHIWET Hagos
FARAH Mo
LONGOSIWA Thomas Pkemei

3000m Steeplechase Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
BIRECH Jairus Kipchoge
KOECH Paul Kipsiele
KIPRUTO Conseslus

110m Hurdles Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
OLIVER David
ORTEGA Orlando
MERRITT Aries

400m Hurdles Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
JACKSON Bershawn
CULSON Javier
BARR Thomas

High Jump Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
BARSHIM Mutaz Essa
BONDARENKO Bohdan
ZHANG Guowei

Pole Vault Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
FILIPPIDIS Konstantinos
PAECH Carlo
CHIARAVIGLIO Germán

Long Jump Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
MENKOV Aleksandr
HENDERSON Jeff
WANG Jianan

Triple Jump Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
PICHARDO Pedro Pablo
TAYLOR Christian
TAMGHO Teddy

Shot Put Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
STORL David
HOFFA Reese
WHITING Ryan

Discus Throw Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
MALACHOWSKI Piotr
URBANEK Robert
GOWDA Vikas

Javelin Throw Men

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
PITKÄMÄKI Tero
RUUSKANEN Antti
VESELÝ Vítezslav

100m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
OKAGBARE-IGHOTEGUONOR Blessing
BOWIE Tori
AHYE Michelle-Lee

200m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
FELIX Allyson
AHOURE Murielle
STRACHAN Anthonique

400m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
MCCORORY Francena
RICHARDS-ROSS Sanya
MCPHERSON Stephenie Ann

800m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
SUM Eunice Jepkoech
AKKAOUI Malika
JEPKOSGEI Janeth

1500m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
SEYAUM Dawit
HASSAN Sifan
TEFERI Senbere

5000m Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
AYANA Almaz
KIBIWOT Viola Jelagat
TEFERI Senbere

110m Hurdles Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
STOWERS Jasmin
NELVIS Sharika
PORTER Tiffany

400m Hurdles Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
SPENCER Kaliese
WILLIAMS Tiffany
TATE Cassandra

3000m Steeplechase Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
NYAMBURA Virginia
AYALEW Hiwot
KIYENG Hyvin

High Jump Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
PALŠYTÉ Airiné
GORDEYEVA Irina
POOLEY Isobel

Pole Vault Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
KIRIAKOPOULOU Nikoleta
STEFANIDI Katerina
SILVA Yarisley

Long Jump Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
BARTOLETTA Tianna
PROCTOR Shara
NETTEY Christabel

Triple Jump Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
IBARGUEN Caterine
SALADUKHA Olha
RYPAKOVA Olga

Shot Put Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
GONG Lijiao
SCHWANITZ Christina
BROOKS Tia

Discus Throw Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Doha (QAT)
PERKOVIC Sandra
MÜLLER Nadine
SAMUELS Dani

Javelin Throw Women

Meeting
1st - 4 points
2nd - 2 points
3rd - 1 point
Shanghai (CHN)
LU Huihui
VILJOEN Sunette
MICKLE Kimberley

100m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Justin GATLIN (USA)
1
1
4
Michael RODGERS (USA)
2
0
2
Keston BLEDMAN (TTO)
3
0
1

200m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Alonso EDWARD (PAN)
1
1
4
Julian FORTE (JAM)
2
0
2
Nickel ASHMEADE (JAM)
3
0
1

400m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Kirani JAMES (GRN)
1
1
4
Tony MCQUAY (USA)
2
0
2
Lashawn MERRITT (USA)
3
0
1

800m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Ayanleh SOULEIMAN (DJI)
1
1
4
Ferguson Rotich CHERUIYOT (KEN)
2
0
2
Alfred KIPKETER (KEN)
3
0
1

1500m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Silas KIPLAGAT (KEN)
1
1
4
Hillary Cheruiyot NGETICH (KEN)
2
0
2
Collins CHEBOI (KEN)
3
0
1

5000m Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Hagos GEBRHIWET (ETH)
1
1
4
Mo FARAH (GBR)
2
0
2
Thomas Pkemei LONGOSIWA (KEN)
3
0
1

3000m Steeplechase Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Jairus Kipchoge BIRECH (KEN)
1
1
4
Paul Kipsiele KOECH (KEN)
2
0
2
Conseslus KIPRUTO (KEN)
3
0
1

110m Hurdles Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
David OLIVER (USA)
1
1
4
Orlando ORTEGA (CUB)
2
0
2
Aries MERRITT (USA)
3
0
1

400m Hurdles Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Bershawn JACKSON (USA)
1
1
4
Javier CULSON (PUR)
2
0
2
Thomas BARR (IRL)
3
0
1

High Jump Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Mutaz Essa BARSHIM (QAT)
1
1
4
Bohdan BONDARENKO (UKR)
2
0
2
Guowei ZHANG (CHN)
3
0
1

Pole Vault Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Konstantinos FILIPPIDIS (GRE)
1
1
4
Carlo PAECH (GER)
2
0
2
Germán CHIARAVIGLIO (ARG)
3
0
1

Long Jump Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Aleksandr MENKOV (RUS)
1
1
4
Jeff HENDERSON (USA)
2
0
2
Jianan WANG (CHN)
3
0
1

Triple Jump Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Pedro Pablo PICHARDO (CUB)
1
1
4
Christian TAYLOR (USA)
2
0
2
Teddy TAMGHO (FRA)
3
0
1

Shot Put Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
David STORL (GER)
1
1
4
Reese HOFFA (USA)
2
0
2
Ryan WHITING (USA)
3
0
1

Discus Throw Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Piotr MALACHOWSKI (POL)
1
1
4
Robert URBANEK (POL)
2
0
2
Vikas GOWDA (IND)
3
0
1

Javelin Throw Men

Athlete
Rnk
Wins
Points
Tero PITKÄMÄKI (FIN)
1
1
4
Antti RUUSKANEN (FIN)
2
0
2
Vítezslav VESELÝ (CZE)
3
0
1

100m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Blessing OKAGBARE-IGHOTEGUONOR (NGR)
1
1
4
Tori BOWIE (USA)
2
0
2
Michelle-Lee AHYE (TTO)
3
0
1

200m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Allyson FELIX (USA)
1
1
4
Murielle AHOURE (CIV)
2
0
2
Anthonique STRACHAN (BAH)
3
0
1

400m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Francena MCCORORY (USA)
1
1
4
Sanya RICHARDS-ROSS (USA)
2
0
2
Stephenie Ann MCPHERSON (JAM)
3
0
1

800m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Eunice Jepkoech SUM (KEN)
1
1
4
Malika AKKAOUI (MAR)
2
0
2
Janeth JEPKOSGEI (KEN)
3
0
1

1500m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Dawit SEYAUM (ETH)
1
1
4
Sifan HASSAN (NED)
2
0
2
Senbere TEFERI (ETH)
3
0
1

5000m Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Almaz AYANA (ETH)
1
1
4
Viola Jelagat KIBIWOT (KEN)
2
0
2
Senbere TEFERI (ETH)
3
0
1

110m Hurdles Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Jasmin STOWERS (USA)
1
1
4
Sharika NELVIS (USA)
2
0
2
Tiffany PORTER (GBR)
3
0
1

400m Hurdles Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Kaliese SPENCER (JAM)
1
1
4
Tiffany WILLIAMS (USA)
2
0
2
Cassandra TATE (USA)
3
0
1

3000m Steeplechase Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Virginia NYAMBURA (KEN)
1
1
4
Hiwot AYALEW (ETH)
2
0
2
Hyvin KIYENG (KEN)
3
0
1

High Jump Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Airiné PALŠYTÉ (LTU)
1
1
4
Irina GORDEYEVA (RUS)
2
0
2
Isobel POOLEY (GBR)
3
0
1

Pole Vault Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Nikoleta KIRIAKOPOULOU (GRE)
1
1
4
Katerina STEFANIDI (GRE)
2
0
2
Yarisley SILVA (CUB)
3
0
1

Long Jump Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Tianna BARTOLETTA (USA)
1
1
4
Shara PROCTOR (GBR)
2
0
2
Christabel NETTEY (CAN)
3
0
1

Triple Jump Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Caterine IBARGUEN (COL)
1
1
4
Olha SALADUKHA (UKR)
2
0
2
Olga RYPAKOVA (KAZ)
3
0
1

Shot Put Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Lijiao GONG (CHN)
1
1
4
Christina SCHWANITZ (GER)
2
0
2
Tia BROOKS (USA)
3
0
1

Discus Throw Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Sandra PERKOVIC (CRO)
1
1
4
Nadine MÃœLLER (GER)
2
0
2
Dani SAMUELS (AUS)
3
0
1

Javelin Throw Women

Athlete
Rnk
Wins
Points
Huihui LU (CHN)
1
1
4
Sunette VILJOEN (RSA)
2
0
2
Kimberley MICKLE (AUS)
3
0
1
 
 

Shanghai 2015 Videos

Doha 2015 Videos